couchsurfing nasıl kullanılır?

Couchsurfing Nedir?

Sitenin kendi için yaptığı tanım şu; uluslararası bir misafirperverlik sitesi. 

Basit ve sade bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Couchsurfing; dünyanın herhangi bir yerinde, bir yabancının evinde ücretsiz(bedava, beleş) konaklamanıza imkan sağlayan bir iletişim ağı. Örnek veriyorum; yurt dışına seyahat edeceksiniz ve bir yabancının evinde kalmak istiyorsunuz.(bunu istemenizin birçok sebebi olabilir. paranız kısıtlıdır ya da bir kültürü daha yakından tanımak istiyorsunuzdur ya da başka nedenler.) işte couchsurfing tam da burada devreye giriyor. Couchsurfing bunun için tasarlandı. Aynı şekilde siz de evinizi yabancılara açabiliyorsunuz.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Tıpkı facebook gibi couchsurfing’te de herkesin bir profili var. Tanıdıklarınızı ya da başkalarını ekleyebiliyorsunuz. Onlara mesaj gönderebiliyorsunuz. Aynı şekilde yabancılardan mesaj alabiliyorsunuz. Örneğin; Polonya’nın, Krakow şehrine seyahat edeceksiniz. Arama kısmına Krakow yazdığınızda o şehirde yaşayan ev sahiplerini, sizin gibi o şehre gidecek insanları, şehirde yapılacak etkinlikleri(partiler) ve daha önceden o şehre gitmiş insanları bulabiliyorsunuz. Siz, Krakow’a gideceğiniz tarihleri sisteme girdiğinizde dileyen ev sahipleri “geldiğinde bende kalabilirsin” şeklinde sizi evine davet edebiliyor. Aynı şekilde siz, evinde kalmayı dilediğiniz kişiye “seni seçtim pikachu” şeklinde mesaj gönderebiliyorsunuz.

Bu aşamada aklınızda güvenlikle ilgili bir takım sorular oluştuğuna eminim. Hiç ummadığınız bir ev sahibi, evine gittiğinizde o akşam sizden faydalanmak isteyen eşcinsel bir Belçikalı amca olabilir ya da Norveçli bir balıkçının ipeksi dokunuşlarını teninizde hissedebilirsiniz. Pekala buz dolu bir küvette de gözlerinizi açmak istemezsiniz.

Couchsurfing Güvenli Kullanım Nasıl Olmalı?

Birine güvenebilmeniz için sitenin kendi bazı doğrulama seçenekleri var. Bu seçenekler neler:
– Kredi kartı ödemeli doğrulama
– Telefon doğrulama
– Adres doğrulama
Eğer bunları doğrulamış birileri varsa önceliğiniz bu insanlar olsun. Bunların dışında o kişinin profiline girip, hakkında yapılmış olumlu ve olumsuz yorumları okuyun. O kişiye rerefans olmuş insanların yorumlarına ve profillerine bakın. Fotoğraflarına bakın. Link varsa linkleri kontrol edin. Bu yollarla güvenilir insanları bulabilirsiniz.

İyi surfler!