airbnb

Airbnb Nedir ?

İlk olarak airbnb sistemini Venedik’te konakladığım hostelde, kurabiyelerimi paylaştığım Amerikalı bir adam söylemişti.İlk olarak Amerika’da başlamış bu sistem ve ardından tüm dünyaya yayılmış. Hemen orada mobil uygulamasını indirdiysem de pek ayrıntılı inceleyememiştim. Sitenin kendi için yaptığı tanım şu;
Yerini kiraya vermek isteyenlerle, kalacak kiralık bir yer arayanları buluşturan ve misafirlerin ev sahiplerinin yerleri için rezervasyon yapabileceği bir topluluk pazarıdır


Nasıl Seyahat Edilir ? 


Örneğin; 23 – 27 Temmuz 2018 tarihleri arasında İspanya’nın Barselona şehrine 2 kişi olarak seyahat planınız var. Önce siteye; airbnb‘ye üye olup, ardından profilinizi oluşturuyorsunuz. Profilinizi oluşturduktan sonra, arama kısmına Barselona 23.07.2018(giriş) 27.07.2018(çıkış) 2 misafir (kaç kişi kalacaksa) yazıp aratıyorsunuz. Çıkan sonuçlarda kendinize uygun oda tipini seçiyorsunuz. Oda tipleri; Yerin Tamamı – Özel Oda(kendinize özel bir oda ancak, ortak alanların olduğu yerler) – Müşterek Oda(Odayı bir yabancıyla paylaştığınız oda tipi.) şeklinde. Ardından bütçenize uygun bir fiyat aralığı belirliyorsunuz. Çıkan sonuçlarda odaların fiyatlarını, fotoğraflarını, haritadaki konumlarını, yer sahibi ve oda hakkındaki bilgileri ve daha önceden deneyimlemiş kullanıcıların yorumlarına kadar birçok ayrıntılı bilgiyi edinebiliyorsunuz. Uygun gördüğünüz yer sahibiyle irtibata geçip, konuşup, anlaşıyorsunuz.


Nasıl Ev Sahipliği Yapılır?


Yukarıda belirttiğim şekildeki ev sahibinin kendiniz olduğunu düşünün. Bir fark yok. İlla tam bir daire olması da gerekmiyor. Bir ev, kütük ev, bungalov, yat, şato, otağ çadırı, ağaç ev, iglo evler tipi yerlerde konaklayabilir ya da sahipseniz kiralayabilirsiniz.


Güvenilir mi ? 


Airbnb’yi ilk kez Paris’te deneyimledim. Dilerseniz şuradan deneyimlerimi öğrenebilirsiniz. Sistemi kullanan, hem seyahat eden hem de yerini kiralayan gayet memnun insanlar biliyorum. Ayrıca bir sorun halinde 7/24 Airbnb müşteri hizmetleri aktif olarak çalışıyor. 


Sonuç olarak, kurabiyelerinizi paylaşın!